Czym jest optymalizacja procesowa?

Jeżeli w swojej firmie zajmujesz stanowisko kierownicze, bądź jesteś menadżerem to zapewne bardzo często zastanawiasz się jak usprawnić w organizacji procesy biznesowe. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że nie jest to prosty proces, ale jak najbardziej realny, który przyniesie organizacji zwiększenie szybkości i efektywności realizowanych zadań, a w efekcie wzrost potencjału przedsiębiorstwa.


Cechą każdego dobrego menadżera jest chęć ciągłego uczenia się i podnoszenia kwalifikacji, które będą prowadzić do wszelkiego rodzaju usprawnień, te zaś z kolei przyspieszą procesy decyzyjne, produkcyjne, a także podniosą prestiż firmy. Na rynku dostępne są również szkolenia z optymalizacji procesowej,  które wytłumaczą Ci zasady działania procesów, ich powstawanie, zmiany, a także nauczą Cię analizy procesów. Wiele szkoleń obejmuje całą analizę przedsiębiorstwa krok po kroku, aby zoptymalizować jej poszczególne procesy, wszelkie te działania prowadzą do uproszczenia lub ich zmiany.

Przebogata oferta szkoleń. Zobacz np: szkolenia z negocjacji czy szkolenia menadżerskie

Optymalizacja procesowa może obejmować takie obszary jak sprzedaż i obsługę klienta, procesy posprzedażowe, obieg dokumentacji i korespondencji,  obsługę windykacji, procesy back-office, zarządzanie rentownością, rachunek kosztów i działań,  planowanie i budżetowanie, analizę wielowymiarowego systemu informacji menadżerskiej, systemy prowizyjne, premiowe i motywacyjne, a także analizę i budowę systemów motywacyjnych.
Bardzo wielu menadżerów i kierowników wysokiego szczebla podkreślają, że szkolenia menadżerskie z optymalizacji procesowej usprawniły pracę skracając jej czas do minimum. Pracownicy zostali odciążeni poprzez zastosowanie automatyzacji w procesach. Wiele z zadań zostało wycofanych całkowicie i zastąpiono je zadaniami mniej pracochłonnymi. Wzrosło zadowolenie pracowników, oraz renoma firmy na rynku jako pracodawcy. Całość przełożyła się natomiast na szybsze wykonywanie zleconych zadań, więc zwiększono liczbę możliwych zleceń do przyjęcia przez firmę, a co za tym idzie wzrósł zysk przedsiębiorstwa.